Łukasz Gazur

Znika Polskie Muzeum Historyczne w Muri. Zbiory idą na sprzedaż

Znika Polskie Muzeum Historyczne w Muri. Zbiory idą na sprzedaż Fot. Archiwum Prywatne
Łukasz Gazur

11 listopada zlicytowane zostaną zbiory Polskiego Muzeum Historycznego w Muri obok Berna. To największa prywatna placówka muzealna gromadząca polskiego zbiory poza granicami kraju. Jej założycielem jest zmarły w 2010 roku kolekcjoner, Zygmunt Stankiewicz.

Polskie Muzeum Historyczne w Muri (w okolicach Berna) prezentowało zbiory zgromadzone na przestrzeni wielu lat przez polskiego patriotę i kolekcjonera, Zygmunta Stankiewicza. Sama jego osoba zasługuje na upamiętnienie: dorobił się jako przemysłowiec, później wżenił w jeden z e szwajcarskich rodów arystokratycznych, który posiadał w Muri rodzinny zamek (to tam powstało właśnie wspomniane muzeum).

To także wieloletni dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Skupując na zagranicznych aukcjach rozmaite obiekty stworzył zbiory liczące ponad 1000 eksponatów rzemiosła, militariów, map i numizmatów. Kilka lat temu inwentaryzowali je pracownicy Muzeum Narodowego w Warszawie, a książkę poświęciła im badaczka z Uniwersytetu w Białymstoku – Alicja Potocka. Teraz zbiory trafią pod młotek – 11 listopada zostaną zlicytowane w monachijskim domu aukcyjnym Hermann Historica.

Czytaj więcej, a dowiesz się czy istnieje szansa aby ktoś inny zainteresował się eksponatami. Jaka jest reakcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Gazur

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.