Znów nie można pić wody

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Łukasz Bobek

Znów nie można pić wody

Łukasz Bobek

Czarny Dunajec kolejny raz ma kłopot z wodą pitną. Sanepid zakazał jej używać, ponieważ jest skażona. Wodociąg gminny został tym razem zanieczyszczony manganem i żelazem. Będzie teraz czyszczony.

Nie kończą się problemy z wodą górali z Czarnego Dunajcu. Znów okazało się, że z kranów leci mętna woda i na dodatek śmierdzi. Badania wykazały, że w wodzie są mangan i żelazo. - Nie powinno ich być w ogóle. Nie wiemy skąd się wzięły - mówi Michał Jarończyk, sekretarz urzędu gminy w Czarnym Dunajcu, do którego należy skażony wodociąg.

Górale nie mogą pić wody, używać do celów spożywczych, ani się w niej myć. Gmina podstawia im beczkowozy, albo dowozi bezpośrednio do domów. - Czyścimy ujęcie. Potem zrobimy kolejne badania. Wyniki poznamy najwcześniej pod koniec tygodnia - mówi Jarończyk.

To kolejne zatrucie wody. Wcześniej górale nie mogli korzystać z wodociągów aż przez dwa miesiące - od końca sierpnia do końca października. Problemy mają się skończyć w grudniu, gdy gmina odda do użytku nowe studnie głębinowe.

Woda mętna i śmierdzi

Gminny wodociąg dla Czarnego Dunajca został zamknięty w piątek. Tak zdecydowała Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna z Nowego Targu.

W dalszej części tekstu dowiesz się jak na kolejne skażenie zareagowała gmina oraz jak postępuje śledztwo w sprawie poprzedniego zatrucia. 

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej od 2006 roku. Opisuję to co dzieje się w Zakopanem i okolicach, a także w Tatrach, Gorcach, Pieninach. W moim tekstach znajdziecie Państwo to co aktualnie dzieje się w regionie - zarówno informacje smutne, ale i te, które rozweselają. 


 


Tematy, które są dla mnie ważne to m.in: 


  • wypadki w Tatrach 

 • ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym

 • turystyka w Zakopanem 

 • górale i góraszczyzna


Regularnie wracam do tematy budowy nowej zakopianki do Zakopanego. To temat istotny zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów. Oto jeden z ostatnich moich artykułów na ten temat: 


Nowa zakopianka. Tunel pod Luboniem Małym gotowy. Trwają testy systemów


Pisze także o ważnych miejscach/firmach dla całego Podhala wokół których czasami dzieją się dziwne rzeczy. Ostatni przykład: Konflikt pod Kotelnicą Białczańską. Ludzie zablokowali część parkingu przy wyciągu


Życie czasami przynosi także dramatyczne zdarzenia, z którymi zmagają się mieszkańcy Podhala, a my jako dziennikarze musimy je opisywać. Tak jak w przypadku niszczycielskich żywiołów: 


Podhale. Trwa wielkie sprzątanie po ulewie. Wszyscy chcą pomagać poszkodowanym


Lubię pisać o ludziach z pasją, którzy coś tworzą, czymś się odznaczają, mają nietypową pasję i tą pasją potrafią zarażać innych. Kontakt z takmi osobami daje mi dużo satysfakcji i jest motorem napędowym do dalszej pracy. Jak choćby twórcy ludow:  Zakopane. Rzeźbią, haftują, malują. Twórcy ludowi z całego kraju pokazują swoją pracę


 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.