Znów nie oddamy guzika

Czytaj dalej
Daniel Szafruga

Znów nie oddamy guzika

Daniel Szafruga

Choć znamy przyczyny wybuchu II Wojny Światowej i naszej klęski we wrześniu 1939 r., to po osiemdziesięciu latach nic się nie zmieniło. Gdy wszyscy wokół dozbrajają swoje armie w nowoczesną broń, my czyścimy z towotu przestarzałe T-72. A naszą jedyną siłą są slogany w stylu: Bóg Honor Ojczyzna. Brakuje jedynie zapewnień, że nie oddamy guzika.

Podobnie jest w doborze sojuszników.

Liczenie jedynie na pomoc Amerykanów jest ryzykowne. Zapewnienia wiceprezydenta USA to tylko obietnice, ładnie brzmią i nic nie kosztują. Warto pamiętać o haśle obecnego prezydenta jak i jego poprzedników - Ameryka przede wszystkim. A to oznacza, że będą militarnie interweniować, gdy będą mieli w tym interes polityczny i gospodarczy. Te mają w Azji, gdzie rozpychają się Chiny, a nie w Europie.

Gdy dojdzie do zaognienia sytuacji, to tam przerzucą swoje wojska. Donald Trump tłumaczył, że nie przyjeżdża do Polski z powodu huraganu jaki zmierza na Florydę, ale w czasie, gdy w Warszawie trwały obchody rocznicy wybuchu wojny, on grał w golfa. Tyle są warte słowa polityków.

Wiceprezydent USA trafił w sedno mówiąc, że „mocny sojusz wolnych, suwerennych i niezależnych krajów jest najlepszą formą obrony naszych swobód i naszych interesów.”

Tyle, że nasi politycy europejskich sojuszników z zachodu i wschodu jak nie obrażają, to dąsają się. Dobrych stosunków nie mamy już nawet na Bliskim Wschodzie. A od naszego sąsiada, z którymi gospodarczo jesteśmy najbardziej związani, domagają się reparacji wojennych. Dopóki w Niemczech rządzą CDU lub SPD, to machanie grzechotką będzie nam uchodziło. Tylko co, jak władzę przejmę partie prawicowe, dążące do porozumienia z Rosją?

Jednocześnie od drugiego agresora nie żądamy niczego. W prorządowych mediach Rosja jakby nie istniała. Rząd jeżeli mówi o Rosji to o tym, że urywamy się z ich gazowej smyczy. Zapominając, że powiesił nas na ich węglowym haku. Gdyby Rosjanie wstrzymali sprzedaż węgla, połowę naszych elektrowni trzeba byłoby zamknąć.

Daniel Szafruga

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.