Żółtaczka A atakuje znienacka. W regionie pół tysiąca chorych
94 procent chorych na żółtaczkę typu A jest hospitalizowanych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Obecnie najwięcej chorych jest w Częstochowie i powiecie częstochowskim. To konsekwencja sezonu pielgrzymkowego, bo wirus łatwiej się roznosi.
Na terenie Polski od początku roku do połowy października 2018 odnotowano 1066 przypadków WZW A (1864 zachorowania w tym samym okresie w roku 2017).
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.
- Mamy dwie możliwości obrony przed chorobą: ścisłe przestrzeganie zasad higieny oraz szczepienia. Dostępna jest skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest: osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A oraz osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi, dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A - wyjaśnia Renata Cieślik-Tarko-ta, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Do zakażenia może dojść poprzez: spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga), kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce), kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno-analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.
Występują zarówno zachorowania pojedyncze, jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie).
Do niedawna najwięcej zachorowań odnotowywanych było w Sosnowcu. Teraz najwięcej osób choruje w Częstochowie i powiecie częstochowskim. Rozluźnione normy higieniczne podczas ruchu pielgrzymkowego są przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Nie odnotowano ani jednego zgonu na żółtaczkę typu A.
Choroba może doprowadzić do uszkodzenia miąższu wątroby.