Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Łukasz Bobek

Zrobili sobie zdjęcie na szczycie wulkanu. I wtedy zatrzęsła się ziemia

Marcin i Katarzyna (z prawej u góry) weszli na wulkan i zrobili sobie zdjęcie. Kilka minut później potężnie zatrzęsło, ziemia zaczęła usuwać się spod Fot. East News, archiwum Marcin i Katarzyna (z prawej u góry) weszli na wulkan i zrobili sobie zdjęcie. Kilka minut później potężnie zatrzęsło, ziemia zaczęła usuwać się spod nóg. Na zdj. z lewej jedna ze zniszczonych wiosek
Łukasz Bobek

Marcin Chyc-Magdzin, góral z Zakopanego i jego partnerka Katarzyna Bajerko spod Warszawy, przeżyli tragiczne trzęsienie ziemi, jakie kilka dni temu nawiedziło indonezyjską wyspę Lombok. W momencie, gdy zatrzęsła się ziemia, byli na szczycie wulkanu Rinjani. I pomagali ludziom przysypanym przez skały.

- Bardzo bym chciała nigdy nie wracać pamięcią do niedzieli, kiedy to myślałam, że naprawdę będzie ona naszą ostatnią… - to były pierwsze słowa Katarzyny po tym, jak udało im się przeżyć trzęsienie ziemi, jakie pod koniec lipca i na początku sierpnia nawiedziło Indonezję. Ziemia zatrzęsła się tam kilka razy.

6,8 w skali Richtera

Według światowych agencji informacyjnych w wyniku trzęsienia zginęło co najmniej 105 osób. Wyspa jest bardzo zniszczona. Rzecznik indonezyjskiej agencji ds. katastrof, Sutopo Purwo Nugroho, mówił, że są setki rannych osób i tysiące budynków uszkodzonych. Dodał, że jest wysoce prawdopodobne, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Według sejsmologów trzęsienie ziemi miało siłę 6,8 w skali Richtera.

Jego epicentrum znajdowało się u północnych wybrzeży wyspy Lombok. Na północy znajduje się wulkan Rinjani.

Zdjęcie 4 minuty wcześniej

Marcin Chyc-Magdzin z Zakopanego i Katarzyna Bajerko spod Warszawy - wspólnie mieszkali we Wrocławiu. Zdecydowali się jednak podróżować po świecie. Jednym z ich celów była Indonezja.

- Tam chcieliśmy m.in. zobaczyć wschód słońca na szczycie wulkanu Rinjani - mówi nam para.

Wulkan wznosi się na wysokość 3726 metrów n.p.m. Jest uważany za najpiękniejszy w Indonezji (ten kraj położony na wyspach jest usiany wulkanami, na dodatek leży na styku płyt tektonicznych ). Jest to cel setek turystów. Nad ranem, gdy po raz pierwszy zatrzęsła się ziemia, na szczycie było ok. 100 osób.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jak Polacy wspominają pierwsze chwile po pierwszym wstrząsie?
 • jak podróżnicy pomagali napotkanym ofiarom trzęsienia ziemi? 
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Bobek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.