ZUS radzi: z przejściem na emeryturę lepiej zaczekać do lipca

Czytaj dalej
DS

ZUS radzi: z przejściem na emeryturę lepiej zaczekać do lipca

DS

Myślisz o emeryturze, chcesz złożyć wniosek? Czerwiec to nie najlepszy miesiąc. Zaczekaj do lipca, a wysokość Twojej emerytury będzie wyższa. Powodem są zasady waloryzacji składek. Waloryzację przeprowadza się po to, żeby składki ubezpieczonych nie straciły na wartości. Jeśli przejdziesz na emeryturę w czerwcu, będziesz korzystać z waloryzacji rocznej. Jeśli poczekasz do lipca lub później, skorzystasz z waloryzacji kwartalnych. Czerwiec nie sprzyja potencjalnym emerytom, lepiej poczekać miesiąc lub dwa, by cieszyć się wyższym świadczeniem z ZUS.

- Jeżeli pracownik osiągnie wiek emerytalny w czerwcu, nie musi składać od razu wniosku. Emerytura to prawo, a nie obowiązek. Lepiej wybrać to, co bardziej korzystne, czyli wstrzymać się ze złożeniem wniosku i złożyć go na przykład w lipcu, by być objętym korzystniejszą waloryzacją - radzi Bożena Bielawska, p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.

Waloryzacje kwartalne są zróżnicowane. Najwyższa przypada za I kwartał i ją stosuje ZUS do obliczenia wysokości emerytur przyznawanych w lipcu, sierpniu i wrześniu. Dlatego emerytura wyliczona w lipcu będzie wyższa od czerwcowej.

Czytaj więcej:

  • Krakowski ZUS radzi też pracodawcom nie mającym konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, by je założyli. Co ułatwi posiadanie konta?
Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
DS

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.