Łukasz Bobek

Związek narciarski chce przygarnąć biedne kluby

Czy ten budynek przy ulicy Jagiellońskiej stanie się centrum klubów i organizacji narciarskich? Fot. Łukasz Bobek Czy ten budynek przy ulicy Jagiellońskiej stanie się centrum klubów i organizacji narciarskich?
Łukasz Bobek

TZN chce kupić dom przy ulicy Jagiellońskiej w Zakopanem, gdzie obecne swoją siedzibę ma TS Wisła. Miasto rozwiązało umowę z Wisłą, bo nie dbała o budynek, który wymaga gruntownego remontu.

Tatrzański Związek Narciarski chce stworzyć w Zakopanem centrum sportów zimowych - czyli miejsce, gdzie swoją siedzibę będą miały wszystkie kluby narciarskie. TZN chciałby, żeby mieściło się ono w budynku na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i Bulwarów Słowackiego, gdzie obecnie siedzibę ma TS Wisła Zakopane.

Urząd wypowiada umowę

TS Wisła do tej pory korzystało z budynku przy Jagiellońskiej za darmo - na podstawie umowy, jaką podpisało z burmistrzem Januszem Majchrem. Kilka lat temu zawalił się tam strop w tylnej części budynku.

- Umowa użyczenia została podpisana na dziesięć lat. Klub zobowiązał się, że w tym czasie będzie prowadził remonty w tym budynku- mówi Tomasz Filar, naczelnik wydziału gospodarki gruntami zakopiańskiego magistratu. - W marcu komisja rady miasta wybrała się na wizję lokalną. Okazało się, że nic nie zostało tam wykonane - dodaje.

Budynek nie był wyremontowany, a jego stan przez lata znacząco się pogorszył. Po komisji radni zarekomendowali burmistrzowi, by ten natychmiast rozwiązał umowę użyczenia z klubem. Tak też się stało.

Klub miał się wyprowadzić z ostatnim dniem sierpnia, ale przedłużono ten termin do końca września.

- Dotyczy to całego budynku, w tym także restauracji, z którą mamy kolejny problem. Klub bowiem użyczył za darmo od miasta budynek, a potem podnajął go na restaurację. Rozwiązaliśmy umowę użyczenia, bo moglibyśmy się narazić na zarzut niegospodarności miejskim mieniem - dodaje Filar. W mieście zaczęły nawet już krążyć plotki, że budynek ma zostać sprzedany firmie, która tuż obok buduje olbrzymi kompleks hotelowy. Miałaby stworzyć tam parking.

- To nieprawda. Na razie nie ma żadnego planu co do tego budynku - zaprzecza Filar.

Chce go kupić TZN

Okazuje się, że już są chętni na wykupienie domu. Stara się o to Tatrzański Związek Narciarski.

- Wystosowaliśmy pismo w tej sprawie do burmistrza Zakopanego i do rady miasta - mówi Andrzej Kozak, prezes TZN i wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Rada miasta zajmie się tym wnioskiem w najbliższych dniach.

Tomasz Filar dodaje, że budynek wraz z działką, na której stoi, został w 2012 roku wyceniony przez rzeczoznawcę na 3,7 mln zł.

- My wystąpiliśmy do rady miasta, by sprzedała nam go z bonifikatą, jaką mogą radni zastosować dla organizacji sportowych. Pełnej rynkowej ceny nie będziemy w stanie wyłożyć - zaznacza Andrzej Kozak.

Jednocześnie prezes TZN dodaje, że Polski Związek Narciarski zadeklarował pomoc przy zakupie - także tą finansową.

- Jeśli rada miasta wyrazi zgodę na sprzedaż nam tego budynku z bonifikatą, wówczas wyremontujemy go i będziemy o niego dbać - mówi Kozak.

Będzie centrum sportów?

Co mogłoby powstać przy Jagiellońskiej? TZN już ma na to gotowy plan. Związek chciałby stworzyć tam centrum klubów narciarskich.

Ponadto zamierza przenieść tam swoją siedzibę (obecnie wynajmuje lokale w budynku należącym do Centralnego Ośrodka Sportu).

- Chcemy, aby miały tam swoje miejsce wszystkie kluby i organizacje narciarskie. A mamy ich sporo. Obecnie część z nich funkcjonuje bez swojej siedziby. Bo ich po prostu na to nie stać - dodaje prezes TZN.

Miasto próbowało już ten problem rozwiązać w inny sposób. Kilka miesięcy temu burmistrz Zakopanego zaproponował klubom sportowym, by przeniosły swoje biura do budynku po dawnym urzędzie skarbowym.

Niewiele organizacji jednak zdecydowało się z oferty skorzystać.

Łukasz Bobek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.