Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

17 lat po rabunku skór z garbarni w Niepołomicach zbrojna banda usłyszała wyrok

Czytaj dalej
Artur Drożdżak

17 lat po rabunku skór z garbarni w Niepołomicach zbrojna banda usłyszała wyrok

Artur Drożdżak

Ta historia zaczęła się o godzinie 3. 25 w nocy z 1 na 2 kwietnia 2001 r., gdy bandyci w kominiarkami wpadli do stróżówki garbarni w Niepołomicach i obezwładnili jej pracowników. Teraz, po 17 latach, mają wyrok krakowskiego sądu.

Bandyci działali z zaskoczenia. Użyli gazu wobec dozorcy Stanisława O., po czym skuli go kajdankami, zarzucili kurtkę na głowę, a gdy próbował się bronić, dostał kijem.

Gazety i radia w pościgu za newsem w 2001 r. podawały zmyślone fakty, że bandyci brutalnie pobili ochroniarzy garbarni oraz o tym, że przypadkowy świadek zawiadomił policję o dziwnym porannym transporcie towaru do zakładu, o strzałach z broni i rabunku skór o wartości według jednych 30 tys. zł, według innych 400 tys. zł. Po latach warto napisać, jak było.

Zamaskowani i szybcy

Bezpieczeństwa garbarni pilnowało trzech dozorców. Zatrudniała ich firma ochroniarska Rzetelność, pełnili dyżury 24-godzinne od 19.00, na zmianie było trzech ludzi.

Gdy napastnicy w portierni obezwładnili Stanisław O., rzucili się na jego kolegę. Z nim też nie mieli kłopotów. Użyli gazu, kajdanek i obu zaprowadzili do wentylatorni, gdzie przykuli ich do poręczy. Nieopatrznie jeden ze sprawców zwrócił się do drugiego słowem „Bolek”.

Także trzeci z dozorców został obezwładniony, bandyci zaskoczyli go w trakcie obchodu. Zaczął się szarpać, więc otrzymał kilka kopniaków, gazem w twarz i związano mu ręce kablem od czajnika. Ucierpiał najbardziej, bo oprócz siniaków miał rozbitą wargę.

Czytaj więcej:

 • Co działo się później?
 • Policjanci zrezygnowali z pościgu. Dlaczego?
 • Co znaleziono w mieszkaniu jednego ze sprawców?
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Artur Drożdżak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.