Widujemy ich w pracy, w sklepach, restauracjach i na zakupach, słyszymy obcy język w miejskich autobusach. Ukraińcy przyjeżdżają do nas, bo potrzebują pracy. A lubuscy przedsiębiorcy potrzebują ich, by interes się kręcił.
Umowa jest taka: miasto będzie przez trzy lata dofinansowywać lotnisko w Babimoście. Wsumie przekaże na ten cel 4,65 mln zł.
Monika Malewicz, mieszkanka os. Piastowskiego, od wielu miesięcy zmaga się z tlenkiem węgla, który ulatnia się w jej mieszkaniu przez kratkę wentylacyjną w łazience. Sprawę zgłaszała do zarządu spółdzielni, ale twierdzi, że nie otrzymała...
Zaledwie dwa kilometry w linii prostej od centrum Torunia zaczyna się kompletnie inny świat. Bo poligon artyleryjski to świat nieskażonych cywilizacją przestrzeni, kilkusethektarowych wrzosowisk i gór. Tak, tak - gór, bo tak właśnie wyglądają...
Aż 33 stypendia najwybitniejszym uczniom szkół powiatowych w dziedzinie nauki, sportu, kultury i sztuki oraz nauki zawodu przyznał starosta żarski, podczas piątkowej gali.
Oskarżony w tzw. aferze gruntowej, zdaniem sądu utrudniał proces poprzez wyolbrzymianie wątpliwej choroby psychicznej. Henryk B. właśnie został za to ukarany. Stracił kaucję w wysokości 350 tys. zł.
W piątkowy wieczór, 2 lutego, zielonogórski Stelmet Enea BC wykonał plan pokonując MKS Dąbrowa Górnicza 83:70.
Naukowcy przebadali ponad trzy tysiące dzieci z wrocławskich szkół. Mimo powszechnej opinii, najmłodsi wrocławianie nie są za grubi. Lubią też sport. Niestety, ich nawyki żywieniowe pozostawiają dużo do życzenia.
W Pałacu Królewskim, oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia, można do 10 marca oglądać wystawę „Wyobraźnia i Rygor. Polska sztuka współczesna z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich.
- Sporny papieski pomnik Jana Pawła II z francuskiego Ploërmel mógłby zostać przeniesiony do Kraśnika - zaproponował na sesji Jan Albiniak, przewodniczący Rady Miasta w Kraśniku. Wg francuskich władz, krzyż będący częścią obelisku jest...
Poseł Jacek Kurzępa (PiS) poinformował wczoraj na konferencji prasowej w Zielonej Górze, że są dodatkowe pieniądze na rozpoczęcie prac przygotowawczych, które doprowadzą do zapoczątkowania budowy obwodnicy Krosna Odrzańskiego.
W styczniu na kujawsko-pomorskich drogach zginęło już 14 osób, o 8 więcej niż w pierwszym miesiącu roku ubiegłego.
Ponad tysiąc nowych miejsc w przedszkolach, dodatkowe zajęcia dla dzieci, lepiej wyposażone sale w placówkach. To wszystko dzięki unijnemu wsparciu, które trafi do gmin w regionie.
Ponad 22 tysiące mniej świadczeń z 500 plus wypłacanych jest w województwie. W gminach mówią, że to efekt lepszych zarobków i lepszych narzędzi kontroli, które utrudniają wyłudzenia.
Od 1 lutego w każdej placówce ZUS specjalni doradcy płatników składek pomagają przedsiębiorcom, którzy mają m.in. pytania dotyczące e-składki. W całym kraju jest 732 takich doradców, w naszym regionie - 40. Na razie nie ma problemów z przelewami.
Przypominamy tekst, który ukazał się w naszej gazecie pięć lat temu. W świetle nowej ustawy o IPN, przewidującej ściganie za zniesławianie Polaków, być może ten materiał nie mógłby się ukazać, a autorowi i wydawcy groziłyby sankcje karne...
Rozmawiamy z MATEUSZEM ŁĄTKOWSKIM, adwokatem który od lat pro bono występuje w sądach w najdrastyczniejszych sprawach, dotyczących znęcania się nad zwierzętami.
Naukowcy, politycy, dziennikarze od wczoraj w Collegium Polonicum w Słubicach dyskutują o Unii Europejskiej. Jaka ona dziś jest, pytamy dr. Adama Jaskulskiego
„Jeśli uchodźcy płyną do Europy, to łodzie, którymi płyną, trzeba zatapiać - studenci i studentki kierunku Pedagogika (!) na Uniwersytecie Zielonogórskim przy okazji logiki uczą się też rasizmu i islamofobii”.
- Polska i Ukraina to jak niebo, a ziemia. Dobrze się tu żyje, nie ma poniżenia człowieka. Bardzo dużo życzliwych Polaków spotkałam na swojej drodze - mówi Ludmiła Ostrowska.
Już w zeszłym roku na łamach Gazety Lubuskiej informowaliśmy o rozbudowie okołogubińskiego oddziału, podlegającego pod Areszt Śledczy w Lubsku. I nie będzie to mała modernizacja.
Przed tygodniem starałem się powiedzieć, że słowo REGION jest dzisiaj tak roztomajcie rozumiane, że ta wieloznaczność pokazuje, iż w zasadzie nie wiadomo o co chodzi. Dlatego potrzebne jest pilne sprecyzowanie tego słowa.
Parlament przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Wystarczy podpis prezydenta, by nowe prawo weszło w życie jeszcze w tym miesiącu.
Wiele miast dałoby się pokroić za nasz Wał. Bo taki kawałek przestrzeni tuż nad rzeką, w centrum, a jednak na uboczu, to prawdziwy skarb
Już trwają roboty na ul. Myśliborskiej, niedawno zaczął się remont torowiska przy ul. Walczaka, a dziś budowlańcy przejmują najważniejszy plac budowy w mieście
- Pani Aniu, szykuje się u nas impreza z okazji pani setnych urodzin - zagaiła kierowniczka świebodzińskiego ZOL-u. - To mam kupić wódkę? - odparła żartem urocza jubilatka. W piątek, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym świebo-dzińskiego szpitala,...
- Gdyby żłobek był w mojej gminie, poszłabym do pracy, a tak dopiero teraz będę szukać zatrudnienia - przyznaje pani Marta. Przyszłym mamom będzie łatwiej. Będą nowe żłobki.
Kartą płacimy w sklepie lub na stacji paliw. Dlaczego nie mielibyśmy zapłacić w ten sposób za mandat?
We wtorek w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się ślubowanie pierwszej grupy polskich zawodników, udających się na zimowe igrzyska w koreańskim Pjongczangu. Wśród nich był Jan Szymański (AZS AWF Poznań), jedyny reprezentant...
Ogromne kontrowersje wzbudziły zapisy przyjętej przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o IPN. Rozmawiamy o tym z prof. Dariuszem Libionką z Muzeum na Majdanku.
Taniec stał się ich wspólną pasją i tradycją. Rodzina Mariusza Ondrucha to piękny przykład tanecznych koligacji w zespole Kurpie Zielone. Tańczył ojciec, tańczy on, tańczy córka. Żonę również poznał na parkiecie.
Sensacyjną formę stanowiła sama nazwa zespołu, jak i tytuł przedstawienia. 7 lipca 1945 r. w sali Teatru Miejskiego (kino Ton) w Białymstoku rozpoczął występy zespół Teatralizowanego Jazzu I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Clou...
Aleksander Węgierko wyszedł obronną ręką. Nadal będzie patronem Teatru Dramatycznego w Białymstoku. O ofiarach komunizmu ma za to przypominać tablica na kamienicy przy ul. Ogrodowej 2. Kolejny napis może też pojawić się przed zdekomunizowanym w...
Psycholog Łukasz Łagód opowiada o wszechobecnym hejcie. W życiu wirtualnym i w realu. Granica jest cienka.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.