Burmistrz był kiedyś jak ojciec miasta. Wielu tego dowiodło

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Andrzej Ćmiech

Burmistrz był kiedyś jak ojciec miasta. Wielu tego dowiodło

Andrzej Ćmiech

Za przykład prawdziwego opiekuna miasta do dzisiaj podaje się ks. Bronisława Świeykowskiego. Żelaznym burmistrzem był natomiast Andrzej Kwaskowski. Obaj cieszą się dobrą sławą.

- Nikt - kto nie przeżył tego - wyobrazić sobie nawet w przybliżeniu nie potrafi tych uczuć bólu, goryczy i żalu, jakie mną, a wierzę i wszystkimi w mieście pozostałymi, ogarnęły w dniu 14 listopada 1914 r., gdyśmy ujrzeli się w mieście sami, bez Starostwa, bez Sądu, bez wojska, bez żandarmerii, i wtedy dopiero po raz pierwszy poczułem ciężar, jaki przyjąłem na siebie, biorąc w ręce Zarząd miasta - pisał burmistrz ks. Bronisław Świeykowski we wspomnieniach ,,Z dni grozy w Gorlicach”.

Pierwsi burmistrzowie

Pierwszym znanym z imienia i nazwiska burmistrzem Gorlic jest Marcin Piąkosz, który występuje w dokumencie ze stycznia 1542 r., potwierdzającym przywileje mieszczan gorlickich. Następny był Sebastian Kamieński, występujący w księgach grodzkich bieckich w zeznaniach gorlickiego pisarza miejskiego Jędrzeja Kuny.

Pierwszym znanym burmistrzem z czasów zaboru austriackiego jest Pafnucy Kleszczyński, który wraz ze swoim zastępcą Antonim Zabierowskim podpisany jest pod ,,Supliką mieszczan gorlickich do dziedzica miasta między innymi w sprawie pretensji cechów gorlickich” z 31 marca 1783 r. W następnym roku w piśmie o ,,Zeznaniach sukienników gorlickich w sprawach pretensji do dziedzica miasta”, jako burmistrz figuruje już Stanisław Turski. Zasługą tych burmistrzów była budowa w latach 1780-1790 murowanego budynku magistratu gorlickiego, który po przebudowach zachował się do dzisiaj.

Czytaj więcej:

 • W 1834 r. burmistrzem Gorlic był Johan Podgórski. Co było jego zasługą?
 • Kim był "Ojcowski burmistrz", a kim "Żelazny gospodarz"?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Ćmiech

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.