Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Gorlice. Przy Piekarskiej 1 była miejska pralnia. To stamtąd roznosił się zapach mydlin

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Tomasz Pruchnicki

Gorlice. Przy Piekarskiej 1 była miejska pralnia. To stamtąd roznosił się zapach mydlin

Tomasz Pruchnicki

Dwie ważne potrzeby można było załatwić w latach 60. minionego wieku przy ul. Piekarskiej 1. Tutaj działała miejska pralnia, ale też przychodnia, w której pracował pediatra i dentysta.

Jest 7.30 i pani Jadwiga wychodzi ze swojego domu przy ulicy św. Mikołaja. Przechodzi koło studni i wchodzi w ulicę Krzywą. Tam spotyka panią Danusię z małym Robertem na rękach. Okazuje się, że obydwie idą w to samo miejsce. Przechodzą przez Plac Dworzysko i obok budynku, w którym jest radiowęzeł, kierują się w ulicę Piekarską.

Narożny budynek ulicy z rynkiem ma numer 1 i jest celem obydwu pań. Pani Jadwiga idzie do pracy na parterze, gdzie mieści się miejska pralnia. Korytarz dzieli ją na urządzone działy. Na lewo kontuar do przyjmowania i wydawania zamówień, za kotarą prasowalnia zwykła, prasowalnia parowa i oddział czyszczenia chemicznego, a na prawo duże pomieszczenie z rzędem dużych pralek bębnowych. Ten dział nazywa się oddziałem białym. Przez oszklone witryny przechodnie mogą patrzeć na wirujące bębny pralek i krzątające się pracownice.

Na wózkach znajdują się stosy białych obrusów, pościeli, zasłon okiennych i firanek.

Dozowanie proszku do prania pod nazwą ixi 65 jest ściśle określone, bo to pierwszy proszek oparty na detergentach. Po zmianie ustroju w latach 90-tych XX wieku przez prasę krajową przetoczyła się fala artykułów, jak to wywiad PRL-u wykradł amerykanom jego skład. Potem Mieczysław Wilczek chemik i były minister przemysłu przekonywał, że to on wymyślił i opatentował ten proszek. Jak było, tak było. Ważne, że w 1965 roku coraz rzadziej używano do prania w pralniach przemysłowych płatków mydlanych, chociaż w handlu jeszcze długo można było je kupić.

Czytaj więcej:

 • Dzisiaj na myśl o pralni pamięć przywodzi wydobywający się zza drzwi po prawej stronie właśnie zapach mydlin...
 • "Takie były czasy i materiały"
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Pruchnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.