Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Gorlice. W uszach szum, w oczach łzy, a na liczniku „43”, czyli o miłości gorliczan do motocykli

Czytaj dalej
Fot. z archiwum rodziny Załęskich
Tomasz Pruchnicki

Gorlice. W uszach szum, w oczach łzy, a na liczniku „43”, czyli o miłości gorliczan do motocykli

Tomasz Pruchnicki

Tuż po wojnie dziewczynę w mieście najłatwiej było poderwać na motocykl. Tak twierdzą ci, którzy pamiętają amatorów „Victorii”, czy choćby „dekawek”. Motocykle z koszami budziły podziw i robiły furorę wśród amatorów wyścigów. Pewnie dlatego w mieście powstał klub żużlowy.

Na Zawodziu od kilkudziesięciu lat mieszkał pan Stanisław, który prowadził zakład instalacyjny. Spokojny, opanowany i przede wszystkim rzetelny rzemieślnik. W swoim domu miał warsztat i zawsze można było tutaj na miejscu wykonać drobne naprawy części metalowych, jak również różne niezbyt skomplikowane detale.

Żużlowcy w Unii potem w Górniku

To on po przebudowie wykonał zwieńczenie kopuły wieży ratuszowej na gorlickim magistracie w formie stalowej chorągiewki. Zawsze uczynny i z fachową doradą. Mało kto wiedział, że kiedyś był zapalonym motocyklistą i żużlowcem w Gorlicach. Tak. Dzisiaj już nikt nie pamięta, że w naszym mieście działał Żużlowy Klub Sportowy najpierw pod nazwą „Unia” potem od 1952 roku pod nazwą „Górnik” w ramach Polskiego Związku Motorowego.

Początki były skromne, bo zaraz po II wojnie światowej młodzi chłopcy jeździli na motocyklach wyprodukowanych w latach 40-tych lub wcześniej. Aby kupić taki motocykl, trzeba było wówczas zapłacić równowartość dorodnego konia. I to przedsięwzięcie nie było łatwe z uwagi na czarny rynek towarami z demobilu.

Mieć dekawkę to był prawdziwy hit

Czytaj więcej:

 • Konstrukcje motocykli nie były skomplikowane, jak na ówczesne czasy. Tylko z częściami był problem. Dlaczego?
 • Smaczku całej historii gorlickiego sportu żużlowego dodaje fakt, że klub posiadał własny sztandar i z nim występował podczas paradnych zlotów z innymi klubami lub na zawodach.
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Pruchnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.