Andrzej Ćmiech

Za obrazę kniazia, chłop musiał oddać aż dwanaście baranów

Biskup krakowski Piotr Myszkowski, inicjator lokacji na prawie wołoskim wsi Czertyżne i Regietowa. Fot. Archiwum Biskup krakowski Piotr Myszkowski, inicjator lokacji na prawie wołoskim wsi Czertyżne i Regietowa.
Andrzej Ćmiech

Przywileje lokowania wsi na prawie wołoskim przysługiwały nie tylko panom, ale i kniaziom. Chłopi pracujący na ich ziemi, zobowiązani byli do wnoszenia corocznych wysokich opłat.

- My Panowie gorliccy dajemy z naszej szczególnej łaski i dopuszczamy przywilej wieczysty sołtysowi naszemu w Rychwałdzie zwanemu Klima wraz z jego prawowitymi spadkobiercami prawo sądzenia swoich kmieci według zasad sądu wyższego prawa niemieckiego. Kmieciom zaś dobrowolnie pozwalamy polować po polach i lasach i łapać zwierzynę - pisali Jan i Jakub Karwacjanie w przywileju osadzającym pasterzy wołoskich w Rychwałdzie (dzisiejsze Owczary - przyp. red.)

Za to, kmiecie mieli oddawać swoim panom jednego z 20 wieprzy w stadzie rocznie. Ci, co mieli bydło i owce, zobowiązani byli dawać pięć owiec lub baranów od każdej setki. Ponadto kmiecie z Rychwałdu płacili swoim panom na wyprawę wojenną po 6 groszy i po jednym serze wartości dwóch groszy.

Początki osadnictwa pasterskiego

Na początku XV w. na południową część ziemi bieckiej zaczęły napływać gromady Wołochów pędzących swoje stada. Zasiedlali oni niezamieszkałe, niezdatne do uprawy przy ówczesnej prymitywnej technice rolnej górskie tereny ówczesnego powiatu bieckiego, należące do Gładyszów i Karwacjanów. Kolonizacja na prawie wołoskim polegała na przyjmowaniu form prawnych i gospodarczych życia pasterskiego, wykształconych przez wołoskich pasterzy. Na terenie dzisiejszej ziemi gorlickiej powstało wtedy 10 wsi na prawie wołoskim: Uście Wołoskie w 1413 r., Bednarka królewska w 1420 r.,

Czytaj więcej:

 • Jakie były początki osadnictwa pasterskiego?
 • Kim byli inicjatorzy zakładania nowych wsi na prawie wołoskim?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Ćmiech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.