Kto wygrał wybory do Sejmiku Województwa Śląskiego? Prawo i Sprawiedliwość. Przez 12 ostatnich lat sejmikiem rządziła Platforma Obywatelska. W mijającej kadencji - w koalicji z SLD, PSL i RAŚ. W tych wyborach największą liczbę mandatów zdobyło PiS...
Tomek postanowił przerwać milczenie. Chciał, by duchowny odpowiedział za wyrządzone krzywdy. Wiedział jednak, że najpierw musi zdobyć dowody.
Nawet niektórzy politycy PiS są zaskoczeni tym zwycięstwem. Po 10 latach koalicji PO-PSL przejmują rządy w wojewódzkim sejmiku. I to samodzielne.
Ocena wyniku mniejszości w zakończonych właśnie wyborach samorządowych nie jest jednoznaczna. W sejmiku na kandydatów MN oddało głosy prawie 11 tys. Opolan więcej niż cztery lata temu. Ale bardziej widoczne są porażki długoletnich samorządowców.
Z Andrzejem Bułą, marszałkiem województwa opolskiego, o budowaniu koalicji po wyborach, pomyśle na kierowanie urzędem i wizji rozwoju regionu rozmawia Edyta Hanszke.
Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka. Felieton Dziennika Łódzkiego
Budynek XII LO w Łodzi, w którym mieściło się gestapo i Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, zostanie zbadany. Podpisano w tej sprawie porozumienie między Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Badania rozpoczną się w kwietniu 2019 roku.
W czwartek, 25 października, rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Będzie to już dziesiąta edycja tej imprezy, która swój jubileusz świętować będzie w gwiazdorskiej asyście.
Przez kilka ostatnich miesięcy społeczeństwo zostało poddane poważnej operacji plastycznej, której skutkiem miało być upiększenie oblicza narodu, przed uroczystościami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Taka plastyczna...
W 1980 roku, 1 listopada, Maciej Szumowski zostaje redaktorem naczelnym „Gazety Południowej”. Szybko przywraca jej dawną nazwę „Gazeta Krakowska”. Pisze o nim w niepublikowanej książce Katarzyna T. Nowak. Poniżej jej fragment.
Doczekaliśmy się w Małopolsce na wiatr, co rozgonił ciemne, skłębione zasłony. Nie, to nie jest metafora wyborcza i piosenka o Sejmiku Wojewódzkim, te słowa należy traktować najzupełniej dosłownie.
Borelioza, choroba Crohna, Hashimoto... Lista jej chorób jest długa. Ale nie o choroby w tej historii chodzi, a o to, by żyć pięknie mimo nich. A dla Zuzi najpiękniejsze jest pieczenie. Dla innych
Robert Wójtowicz, uzdolniony student psychologii z Krakowa, zniknął blisko 24 lata temu. Jego ojciec, Lech, nigdy nie uwierzył w historię o jego zaginięciu. Policyjne śledztwo, wznowione po latach, niedawno wykazało: to rzeczywiście było...
O wojnę, o przyszłość i o zło pytamy Marka Harnego, byłego dziennikarza, powieściopisarza (właśnie wydał „Sny wojenne”).
Pod śmiertelnym głazem, który ją okrywa/ Z Lubowieckich Bursika żona spoczywa/ Pierwsza z obywatelek w dziewiętnastym roku/ Zaległa to miejsce z Istoty wyroku./Miłość ku rodzicom, cnota nie z zarobkiem,/Te są Bursikowy wieczystym...
Takiej wystawy jeszcze nie było. W wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki otwarto największą na świecie ekspozycję obrazów, grafik i rysunków Pietera Bruegela Starszego.
Anna Maria Jopek spełniła kolejne marzenie - nagrała płytę z amerykańskim jazzmanem Branfordem Marsalisem. Przy okazji premiery „Ulotne” gwiazda opowiada nam, jak wykonuje się polskie pieśni ludowe z czarnoskórym saksofonistą.
Z najnowszych badań Biblioteki Narodowej wynika, że 38 procent Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu roku, 9 procent deklaruje czytanie siedmiu i więcej książek rocznie, sześć procent respondentów czyta e-booki.
Ten weekend jest ostatnim, w którym można wybrać się na spacer do Ogrodu Botanicznego. A w środę przechadzka będzie ostatnia.Od 1 listopada „botanik” zostanie zamknięty, a otwarty na nowo 1 kwietnia przyszłego roku.
,,Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć” - to motto Sebastiana Riedla, założyciela grupy Cree, który wraz z zespołem wystąpi w CSK ze specjalnym koncertem „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu”.
Stanisław Santarek, przewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Lublina, zachęca i namawia do udziału w 32. zbiórce na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Kwesta trwa od 1 do 4 listopada
W czwartek, 25 października w Cinema City w Zielonej Górze odbyła się premiera filmu "Kresy".
Budowę terminala przy przejściu granicznym w Dorohusku i prowadzącej do niego drogi ekspresowej zapowiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. - To bardzo potrzeba inwestycja - przyznaje Wojciech Sawa, wójt gminy Dorohusk. Z roku na rok rośnie...
Gdy w naszym wrześniowym sondażu Robert Surowiec, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Gorzowa, dostał 7,7 proc. i zajął czwarte miejsce (wszystkie wyniki w tabelce powyżej), wynik dosłownie wykpił i... wyprychał. Sugerował wręcz, że...
Daria Dylewska z piątką dzieci gnieździ się w pokoju z małą kuchnią. Łazienki nie mają, a za potrzebą muszą chodzić na podwórko.
Rozmowa z JERZYM DZIEWULSKIM, kierowcą rajdowym, byłym antyterrorystą.
Setki wolontariuszy w całym kraju znów obserwowały, jak przebiegają rozprawy w sądach. Toruńska Temida wyróżniła się spóźnieniami i... przeprosinami.
Zastępca burmistrza Krosna, Grzegorz Garczyński otrzymał rekordową liczbę głosów w wyborach do rady powiatu. Jednak jeśli wciąż chciałby pełnić funkcję wiceburmistrza, musiałby zrezygnować z mandatu. Czy to zrobi?
Wielokrotnie w mieście przygranicznym mówiło się o odnowieniu Wzgórz Gubińskich, jednak ten teren wciąż jest zapomniany i zaśmiecony. Grupa społeczników zamierza to zmienić.
W swojej nowej książce Joanna Fabicka prowokuje kobiety: - Gdy los krzyczy: śmierć frajerom, nie zostaje nic innego, jak wziąć sprawy w swoje ręce.
„Cudowne” produkty na prezentacjach kosztują nawet 50 razy więcej niż w internecie. A i tak zawsze znajdą się chętni. Nad tym, by podpisali umowy kredytowe, pracuje sztab ludzi. Tylko od nas zależy, czy damy się im zmanipulować!
Pluskwy to temat wstydliwy, ale trudno ukrywać, że ich nie ma. Zalęgły się w domach i mieszkaniach w blokach, u biednych i bogatych.
W lesie znaleziono ciało dziewczynki z Bydgoszczy. To nie przerażająca prawda. To fake news. Takie wieści trzęsą internetem. W tym celu przecież powstają.
U mnie w gminie personalna rewolucja. Jak przez mgłę pamiętam, że rządził tu ktoś inny niż pani burmistrz popierana przez mniejszość niemiecką. I wydawało się, że tyle będzie jej burmistrzowania, ile tego poparcia, a tu jednak nie. Mieszkańcy...
Całkowity zwrot w sprawie o molestowanie uczennicy przez nauczycielkę toruńskiego LO nr 3. Młodzi pogubili się wyjaśnianiach. Teraz to oni mogą mieć problemy.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.