Przed świętami śmietniki puchną. Opakowania, stare meble, naczynia, bywa, że i choinki jeszcze z Bożego Narodzenia. Sprawdziłem w Żywcu, kto te śmieci zbiera i jak wygląda praca śmieciarza
Czas szybko leci. Czworaczki z Rybnika mają już po sześć lat i sporo do powiedzenia. Zuzia, Bartuś, Michaś i Grześ to mocna drużyna do tańca i piłki nożnej. Poznajcie rodzinę państwa Szułów z Rybnika.
Dokonania SSK Rzeszów to 9 zwycięstw w fazie zasadniczej (przy 17 porażkach), co dało 11. miejsce w tabeli. Od ósemki promującej do fazy play off reszowian dzieliło niewiele, bo 3 punkty.
To pierwsza modlitwa na świecie. Jej słowa podyktował sam Jezus Chrystus. Papież Franciszek zaproponował zmianę jej fragmentu. Dlaczego? Jest sporo niejasności. To pierwsza modlitwa, której się uczymy, przyswajamy jako katolicy. Wypowiadamy ją na...
Polacy żyją w tej kulturze, w której opowiadamy, co się nie uda, co się nie udało, mówimy o ofiarach. Być może to rodzaj atrofii narodowej, kulturowej - mówi Jacek Santorski.
Rozmowa z Łukaszem Trałką, „kapitanem bez opaski” Lecha Poznań, który jest w życiowej formie. Strzelił sześć goli, najwięcej w karierze w jednym sezonie.
Jest pogodna i piękna. Mówi, że coraz częściej zapomina nazwisk, choć potrafi wymienić swoich wszystkich przedwojennych profesorów. Kiedy syn z synową za bardzo wtrącają się w naszą rozmowę Barbara Swolkień przerywa: To chyba ja udzielam wywiadu,...
60 tysięcy ludzi, 37 słoni i 10 dni. Brawurowe przejście przez Alpy do dziś inspiruje badaczy i artystów. Takich jak Ernst Lorenzi, który co dwa lata na lodowcu Rettenbach pokazuje historię legendarnego władcy Kartaginy. To był manewr szaleńca, a...
Krakowskie mieszkanie Czesława Miłosza to właściwie jedyny zachowany adres po pisarzu. Dom w Szetejniach jest pozbawiony oryginalnego wyposażenia. Nie zachowały się jego wileńskie lokale, a mieszkanie w Berkeley, gdzie Miłosz osiadł po wyjeździe z...
Mieszkańcy Kakooge jedzą skromnie i bardzo mało. To świat wiecznego postu - mówi Bogusław Kalungi Dąbrowski z krakowskiej prowincji franciszkanów, misjonarz z Ugandy.
Praca pielęgniarki na szpitalnym oddziale nie jest ciężka. Jest bardzo ciężka, wymagająca i wyczerpująca. Biurokracja i mała obsada sprawiają, że siostry nie zawsze mają nawet czas, by zajrzeć do każdego pacjenta.
Jajeczne zagłębie w kraju to Mazowsze i Wielkopolska, do których należy ponad 50 proc. krajowej produkcji. Polska, z 10 miliardami jaj, lokuje się w ścisłej czołówce producentów w Unii Europejskiej.
- Kiedy papież mówi o karierowiczostwie, arogancji, patrzeniu na innych z góry lub pogoni za groszem - to stara się jedynie przypomnieć, że nie tędy droga - tłumaczy ks. prof. Robert Nęcek, kierownik Katedry Edukacji Medialnej Uniwersytetu...
Edukacja seksualna jako nowy, dodatkowy i nieobowiązkowy przedmiot zostanie wprowadzona w miejskich szkołach ponadpodstawowych. Pomysł radnych Platformy Obywatelskiej w środę podczas sesji Rady Miejskiej w Słupsku poparła większość miejskich...
„Ona tańczy dla mnie” powstała w Sejnach, „Przez Twe oczy zielone” w stolicy Podlaskiego. Od 2012 roku disco polo bez specjalnej promocji podbija media. A przecież urodziło się właśnie w Białymstoku. Mogliśmy być stolicą tańca, miastem bluesa....
Kiedyś podeszła do mnie kobieta i powiedziała: „Pani płyta pomogła mi pokonać raka”. Takie słowa utwierdzają mnie, że muzyka jest tą drogą, po której mam iść - mówi Stanisława Celińska, niezwykła aktorka, piosenkarka i wspaniała matka.
W miniony piątek na ulice wyszły kobiety i wspierający je mężczyźni z całej Polski. W Gryficach wyszła ona sama - Beata Katkowska. Naraziła się na złośliwe uwagi i komentarze, bywało że obraźliwe.
Dziecko autystyczne nie jest zainteresowane drugim człowiekiem. Jeśli nawet zadaje pytania, nie oczekuje odpowiedzi. Nie nawiązuje dialogu - mówi Maria Marczyk z Ośrodka Effatha.
Jego wojna trwała 16 lat. Torturowali go w kilku językach. Drobny, w okularach typu „denka od butelek”. Zamiast Oxbridge, pięć klas podstawówki. Zamiast smokingu - drelich, pasiak lub chiński mundurek. Ale śmierci umykał częściej niż 007.
Czasami Pan Bóg nas wyprzedza, nim poprosimy, On już działa. A czasem mimo długich próśb wydaje się, że się nic nie dzieje. A to błąd - mówi ks. Michał Siennicki SAC, pallotyn.
Jednym z problemów dzisiejszego świata jest zanik poczucia grzechu w świadomości wierzących, mówi ks. Matuszewski. - Pojawia się też bardzo indywidualistyczne myślenie o grzechu, w stylu: dla mnie to nie grzech. Ja sobie sam wybieram, co jest...
Różnie bywało między prezydentami największych miast naszego województwa. O tym, co umownie nazwać można szorstką przyjaźnią Rafała Bruskiego i Michała Zaleskiego, pisałem nieraz. Są jednak sytuacje, gdy mówią oni jednym głosem. Tak było w ostatni...
Toruński żołnierz wysłany na targi broni Shot Show w Las Vegas doznał urazu oka. Okazało się, że za operację miałby płacić 12 tys. dolarów. Sprawa w sądzie.
Rozmawiamy z prof. Zbigniewem Białasem, autorem powieści „Rutka”. Premiera zaplanowana jest na 19 maja. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa MG.
Odnośnie twierdzeń o „pierwszej myśli przeciętnego Niemca”, który uważa, że Polacy dostali już „wystarczająco dużo” oraz „Polska kojarzy się z ogromnymi połaciami niemieckiej ziemi, która została utracona” konieczne są wyjaśnienia
Kilkanaście lat temu dbanie o siebie w wydaniu męskim to było zachowanie higieny osobistej i siłownia. Dziś dbamy o strój, zamawiamy wizyty u barbera czy u kosmetyczki. Ile to kosztuje i po co to wszystko?
Lech Wałęsa ufundował figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Odsłonięcie było uroczyste, ale prezydentowi nie bardzo się figura spodobała. Uznał ją za zbyt „świecką”.
W Pinczynie liczba wiernych od lat się nie zmienia. Nie spada wskaźnik chrztów ani ślubów, a liczba osób przyjmujących komunię świętą wręcz nawet wzrosła.
Mariusz Drapikowski to gdański artysta, złotnik i bursztynnik. Znany od lat mistrz dzieł sakralnych. Nazywany krawcem Matki Bożej, ponieważ tworzył piękne suknie dla maryjnych obrazów (m.in. dla jasnogórskiej ikony).
Nasz region wyróżniał się osobliwymi zwyczajami wielkanocnymi. W Wielką Niedzielę kawalerowie odczytywali rymowanki na cześć panien, za które wcześniej złożyli okup w gotówce lub w wódce. Charakterystyczne było także usypywanie wzorów z piasku.
Są osoby, które sporadycznie chodzą do kościoła, ale w święta nie wyobrażają sobie nie uczestniczyć we mszy. Kierują się poczuciem obowiązku, tradycją, chęcią wzięcia udziału w rytuale religijnym.
Dziś i jutro jeszcze większość z nas zaciśnie pasa. Na śniadanie zje chudy twaróg, a na obiad zamiast ciężkiego kotleta - rybę z sałatą. Co niektórzy może zafundują sobie nawet głodówkę.
Oto jedno z najbardziej bulwersujących morderstw ostatniego ćwierćwiecza: śmierć 16-letniej Ewy Miotk z Sierakowic. Dziewczynki, która musiała znać zbrodniarza.
Nie znajdziecie tutaj odpowiedzi na odwieczne pytanie Wszechświata: co było pierwsze, jajko czy kura? Jedno jest pewne: kura myśli nie tylko o znoszeniu jajek.
Bydgoscy policjanci są zadowoleni z osiągnięć w ubiegłym roku. Przestępczość w mieście znowu spadła. Ale nie wszystko jest takie optymistyczne. Więcej jest przypadków wywołania uszczerbku na zdrowiu oraz pobić. Przybyło także przestępstw...
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.