ABC kostki brukowej

Czytaj dalej
Tadeusz Płatek

ABC kostki brukowej

Tadeusz Płatek

Ona jest ciężka, waży 300 kg na m2. Zanim zaczniemy być brukarzami, już po przebranżowieniu, musimy trochę przypakować na siłowni w parku, bo w przypadku przepukliny, będzie problem z miejscem w szpitalu.

Musimy zacząć od skompletowania narzędzi do oczyszczenia i wyrównania terenu. Tak więc grabki, szpadel i baba, koniecznie. Kto nie wie co to baba, to się musi dowiedzieć. Warto też kupić zagęszczarkę spalinową, a jak nie ma pieniędzy, to najpierw zarobić nie wiadomo gdzie. Ale warto!

Na 10 m2 warstwy podkładowej nawierzchni potrzebne będzie ok. 800 kg piasku i 50 kg cementu. Cement i piasek potrzebne będą też do osadzenia krawężników, a krawężniki są bardzo ważne. W zasadzie bez krawężników nie byłoby miast. To one, de facto wytyczają drogi, trzymają kostkę w ryzach, one cierpią też najbardziej, przygniatane oponami ciężkich samochodów.

Jesteśmy w Małopolsce, gdzie jest dużo gleb gliniastych, która wymaga specjalnej obróbki. Warszawiacy mają łatwiej - tam tylko piasek. Małopolskie ziemie wymagają zwykle głębokiej podbudowy, co brzmi filozoficznie i sprowadza się do dosadniejszego tzw. korytowania. Musimy wpierw wykopać dziurę, położyć geowłókninę i wysypać półsuchy beton.

Zanim jednak to wszystko zaczniemy ryć i wyrównywać, należy wcześniej wytyczyć sobie skrupulatnie miejsce, przy pomocy palików i sznurka. A w zasadzie włóczki, która wychodzi taniej niż sznurek, bo teraz wszyscy przebranżowili się na szycie swetrów, sprzedają je za bezcen, można spruć i będzie taniej niż w pasmanterii. Ja lubię wytyczać czerwonym sznurkiem, ale jeżeli ktoś woli brązowym, to już jego sprawa. Nic mi do tego.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Tadeusz Płatek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.