Szczypta, trochę, odrobina

Czytaj dalej
Tadeusz Płatek

Szczypta, trochę, odrobina

Tadeusz Płatek

Od dawna nie korzystam z przepisów kulinarnych. Właściwie im więcej kulinarnych blogów powstaje, im więcej receptur z sieci mnie atakuje, tym bardziej się przed nimi bronię, bo są tak beznadziejnie nieprecyzyjne, jak porady mamy, cioć i wszystkich, którzy potrafią gotować. Moimi największymi, trzymanymi w sekrecie wrogami, są słowa „szczypta”, „trochę”, „odrobinę” i „nie za długo”.

Co to jest szczypta? Jak posolić i popieprzyć? Dlaczego przepis na ciasto na pierogi składa się z garści? Przecież ja mam inną garść, niż np. pan Pudzianowski, który jest takim samym, wolnym obywatelem, co ja, i ma takie samo prawo zrobić sobie kluski śląskie, przy użyciu własnej garści i własnej mąki (jakiej? nie piszą), z tego samego przepisu, który albo jemu, albo mnie, w każdym razie na pewno któremuś z nas nie wyjdzie.

Dlaczego nikt nie wpadł na to, żeby podawać wagę WSZYSTKICH produktów, z dokładnością do jednego grama? Dlaczego, jeśli już takie przepisy są (np. do tzw. thermomiksa za 5000 PLN), to zawsze wychodzi z nich coś precyzyjnie obrzydliwego?

Dlaczego składniki na pieczonego kurczaka, w najtańszym sklepie kosztują zawsze więcej niż bażant w restauracji i jeszcze trzeba sprzątać, a wierzcie mi, czyszczenie kuchni po siekaniu czterech pęczków koperku jest gorsze niż zamiatanie podłogi u fryzjera.

Gdy już kurczak leży w piekarniku, to można być pewnym, że 90 minut to będzie za dużo, a 50 minut zawarte w przepisie np. pani Magdy Gessler - za mało. I co? Czy ja ją mogę z tego rozliczyć? Czy ja się jej mogę poskarżyć? Czy ona mnie w ramach rekompensaty zaprosi, za przeproszeniem, do Fukiera?

Tadeusz Płatek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.