Kilka dni po tej rozmowie Krzysztof Starnawski pobił kolejny rekord, odkrywając w Hranickiej Propasti najgłębszą na świecie jaskinię wodną. Jej dno sięga 404 m. Namierzył je za pomocą kamery.
Rosja komunistyczna i Rosja kapitalistyczna symbolicznie spotykają się na Placu Czerwonym w Moskwie. Mauzoleum Lenina i grób Stalina stoją zaledwie kilkadziesiąt metrów od opływającego luksusem Głównego Domu Towarowego.
Rozmowa z profesorem Grzegorzem Przebindą, filologiem i rosjoznawcą, kierownikiem Katedry Kultury Słowian Wschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Patryk Szymański, opolski fotograf i podróżnik, obiecał koleżance mamy, że obfotografuje mieszkanie, które opuściła po wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Dotarł tam dzięki odręcznie namalowanej mapie i podpisowi na ścianie. Teraz do tego mieszkania...
Marek Kamiński zdobył oba polarne bieguny Ziemi, poza tym: Mont Blanc, Kilimandżaro... Przeszedł Pustynię Gibsona w Australii... Jednak prawdziwym wyzwaniem była pielgrzymka z Kaliningradu do Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Polityk, a zwłaszcza były prezydent, to człowiek z nazwiskiem, kontaktami, doświadczeniem i wiedzą. Na emeryturze może te atuty wykorzystać i wykorzystuje, bo - jak to stwierdził kiedyś Lech Wałęsa - „z prezydenckiej emerytury trudno wyżyć”.
Szykuje się rewolucja w ratownictwie medycznym. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany, które mają być stopniowo wprowadzane przez następnych kilka lat. Czy to zmiany na dobre? Zdania są podzielone, przeważa obawa.
Gdy zobaczyłem studnię, w której trudno było z góry dostrzec dno, policję, strażaków, karetkę, nogi się pode mną ugięły - opowiada pan Zbigniew z Leżajska. - Byłem przekonany, że stało się najgorsze, że syn nie przeżył upadku.
Rozmowa z Petrem Zelenką, czeskim reżyserem, scenarzystą, twórcą filmów: „Rok diabła”, „Guzikowcy”, „Bracia Karamazow” i „Zagubieni”, który wszedł właśnie na ekrany polskich kin.
24 października 1273 Rudolf I Habsburg zostaje koronowany w Akwizgranie na króla Niemiec. To pierwszy krok do zdobycia korony cesarskiej. Habsburgowie stają się jedną z najpotężniejszych dynastii.
Ekshumacje są indywidualną, osobistą kwestią każdej z rodzin, które straciły bliskich. Część może się na nie nie zgadzać z różnych powodów. I to trzeba uszanować. Ale uważam, że powinno się je przeprowadzić, żeby poznać prawdę i ukarać winnych -...
Wybrała się z przyjaciółmi na film Woody Allena „Śmietanka towarzyska”. Przed seansem jak zwykle reklamy i zwiastuny nowych filmów, patrzy nieuważnie, rozmawia ze znajomą, śmieją się i nagle widzi na ekranie wnętrze samolotu, oślepiający rozbłysk...
Rozmowa z dr Łukaszem Wojtkowskim, medioznawcą z UMK w Toruniu.
Nasze kino można nazwać tragikomedią - mówi Marcin Wierzchosławski, jeden z producentów „Lasu”, opartego o dwie sztuki teatralne Andrzeja Stasiuka. W Bieszczadach właśnie zakończyły się zdjęcia z Jerzym Trelą do trailera.
Astrolog Włodzimierz Zylbertal - filozof, psychotronik i badacz „zjawisk paranormalnych” wieszczy, co czeka Polskę w najbliższym czasie oraz tłumaczy, dlaczego obecna władza to dla astrologów „aniołowie zniszczenia”.
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, choć zawodowy dyplomata, to z dyplomatycznych wypowiedzi nie słynie.
„Inferno” Rona Howarda na podstawie książki Dana Browna to przyzwoita rozrywka z Tomem Hanksem w roli głównej.
Mamy na wyciągnięcie ręki bogatą aptekę Pana Boga, a nie potrafimy jej docenić - mówi Zbigniew T. Nowak, autor książki „Sprawdzone sposoby na wzmocnienie odporności”
W Rallye Monte Carlo Historique rozstrzyga regularność jazdy. Niby to łatwe, ale spróbujcie utrzymać przeciętną 49,5 km/godz. na alpejskich dróżkach, na których rajdowy mistrz świata Sebastien Loeb w aucie WRC wygrywał odcinki specjalne osiągając...
Niepełnosprawny 27-latek tworzy strony internetowe i montuje filmy. Od czterech lat szuka bezskutecznie pracy. Jego pasja to samochody.
Legend o powstaniu Trzech Koron jest sporo. Niektóre z nich nawiązują do postaci św. Kingi. To góry, które przyciągają wędrowców równie mocno, jak Giewont albo Rysy w Tatrach.
Czy żubr ma szansę stać się symbolem Bieszczadów? Rozmawiamy z Maciejem Januszczakiem, badaczem z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
W ostatnią sobotę minęła kolejna rocznica wielkiego pożaru Chicago, który wybuchł 8 października 1871 r. Był to prawdziwy kataklizm: płomienie strawiły całkowicie 18 tys. domów, a ponad 100 tys. ludzi zostało pozbawionych dachu nad głową. W ogniu...
Trwający przez trzy lata spór, który toczy nauczycielka z dyrekcją szkoły, wzbudza ogromne emocje. Sąd uznał, że kobieta miała prawo zdjąć krzyż ze ściany, bo godzi to w jej światopogląd jako ateistki. Dyrekcja szkoły zastanawia się nad odwołaniem...
250 lat temu cesarz Józef II, mimo sprzeciwu arystokracji, oddał tereny łowieckie wiedeńczykom. To właśnie tu, 3 km od centrum Wiednia, powstał Prater - jedno z najstarszych wesołych miasteczek.
Gdy media zajęte były protestem ubranych na czarno kobiet, czyli zabawą na ulicach, jak to określił Witold Waszczykowski, dyplomata, dżentelmen, i przez przypadek szef MSZ. Rząd podjął decyzję o zwiększeniu bezpieczeństwa państwa i wsparciu...
Skąd się wzięły w siemianowickiej komodzie listy znanej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny? Do kogo je pisała i kto je przechował?
W 2011 r. wykonano w Polsce oficjalnie 669 aborcji. W 1997 r., kiedy przez rok obowiązywała zliberalizowana ustawa, już blisko 4 tys. A w PRL było ich nawet pół miliona rocznie.
Jak się nie zna swojej przeszłości, to o jakiej przyszłości można mówić? - pyta Małgorzata Koleśnik spod Moniek. Jako dorosła kobieta dowiedziała się, że została adoptowana. Ta myśl nie daje jej spokoju od lat i zmusza do szukania rodzeństwa.
Jedna z najbardziej znanych par show-businessu wkrótce może się rozpaść. Serwisy plotkarskie za oceanem informują, że aktorka i reżyserka Angelina Jolie wystąpiła o rozwód. Jej związek z aktorem Bradem Pittem trwa od 2004 roku – w sierpniu 2014...
Jako jedyny w Polsce miał utworzoną dla siebie osobną, 1-osobową klasę. Od września uczy się z innymi dziećmi. Ich rodzice się temu sprzeciwiają.
Za niespełna dwa tygodnie rusza 41. Festiwal Filmowy w Gdyni, największe wydarzenie krajowej kinematografii. Dobór 16 tytułów, spośród których zostanie wybrany najlepszy film, budzi kontrowersje, również polityczne
Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła zmiany w ratuszu. Przestała też być szefową PO w powiecie warszawskim. Tu zastąpi ją człowiek Schetyny - Andrzej Halicki.
W tamten słoneczny wtorkowy poranek 11 września 2001 roku mało kto myślał o tym, jak bardzo głębokie te zmiany dotkną cały świat. W ataku na wieże World Trade Center zginęły 2602 osoby, także Polacy.
Byłem i jestem Polakiem - mówił o sobie Józef Rotblat - jeden z twórców amerykańskiej bomby atomowej i zarazem laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1995 r.
Jan III Sobieski był jednym z największych władców w historii Polski - uważa dr hab. Jarosław Stolicki z Zakładu Historii Polski Nowożytnej UJ, znawca XVIII stulecia.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.